Walcz lub Uciekaj


FIGHT – or – FLIGHT /FLEE RESPONSE

W poprzednim artykule wspomniałam o odpowiedzi naszego mózgu na zagrożenie, realne czy też nierealne poprzez uruchomienie produkcji substancji chemicznych w naszym mózgu.
WALCZ lub UCIEKAJ.

Nasz mózg jest niesamowity. Ja już wcześniej pisałam Wam jak ważne w depresji są grupy terapeutyczne. Wiem, że w Polsce praktycznie nie istnieją.
Mam zatem nadzieję, że poprzez ten blog będę mogła w pewnym sensie je zastąpić i tym samym Wam pomóc…

Jak Twoje myśli i odczucia oddziałują na Twoje zdrowie ?

Twój mózg produkuje substancje, które mogą poprawić Twoje zdrowie. Te substancje, endorfiny są naturalnymi pogromcami bólu. Rownież gamma globuliny nalezą do tych substancji i one umacniają Twój system odpornościowy.

Nie bez przypadku lekarze mówią jak ważne jest w chorobie pozytywne myślenie i wiara w uzdrowienie.

Badania naukowe pokazują, iż to co ma wyprodukować Twój mózg zależy po części od Twoich myśli, uczuć i oczekiwań.
To tak jakbyś Ty miał jemu wskazać co chcesz aby zaczął produkować, jakie substancje chemiczne. To od Ciebie zależy Twoje zdrowie i psychiczne i fizyczne. W dużej mierze. Jeśli jesteś chory lecz wierzysz w to, że wyzdrowiejesz to mózg zacznie produkować te substancje, które wzmocnią Twój system immunologiczny.

Mówi się, że wiara czyni cuda 🙂

Negatywne myśli i emocje powstrzymują Twój mózg od produkcji części substancji chemicznych, które mogłyby uzdrowić Ciebie.
Wiele chorób jest ponad naszą kontrolą lecz Twoje myśli i Twoja postawa są czynnikami, które możesz wykorzystać jako pomocne aby czuć się lepiej.

Jak stres dotyka Ciebie ?

To jak radzimy sobie ze stresem ma oddziaływanie na nasze zdrowie.
Kiedy jesteśmy zestresowani lub ogarnia nas niepokój nasze ciało reaguje tak jakby było zaatakowane. Uwalnia hormony, które przyspieszają pracę serca i oddech, podnoszą ciśnienie krwi i powodują napięcie mięśni, szczególnie mięśni karku.
Ta fizyczna reakcja naszego ciała to właśnie FIGHT OR FLIGHT RESPONSE – WALCZ LUB UCIEKAJ.

Czasami reakcja nasza wypełniona stresem jest dobra, adekwatna do zdarzenia, wypadku itp.
Lecz jeśli żyjemy w ciągłym stresie to ta reakcja naszego ciała WALCZ lub UCIEKAJ trwa zbyt długo i Twoje wysokie ciśnienie pozostaje na wysokim poziomie. To nie jest dobre dla serca.

Kiedy jednak wypracujemy w sobie techniki relaksacyjne dla umysłu i ciała ( przyszłe wpisy ) nasze ciało przestanie produkować hormony, które tworzą stres. Staniemy się ludźmi spokojnymi i mocniejszymi fizycznie.

FIGHT or FLIGHT

FIGHT or FLIGHT

FIGHT or FLIGHT RESPONSE ( odpowiedź )
Jest zdrową, nieszkodliwą odpowiedzią stworzoną przez mózg w celu ochrony naszego życia poprzez przygotowanie nas do UCIECZKI lub WALKI gdy Reagujący mózg wyczuwa nasz strach.

Co zaczynasz wtedy obserwować u siebie, co dzieje się z Twoim ciałem ?

Co zauważasz i dlaczego ?

Twoje serce bije mocniej i szybciej PONIEWAŻ serce pompuje więcej krwi do mięśni, które mają walczyć (FIGHT).

Szybszy oddech PONIEWAŻ nasze mięśnie muszą dostać więcej tlenu, muszą być silniejsze.

Napięcie mięśni PONIEWAŻ mózg wysyła sygnał, że bedą walczyć lub uciekać.

Ucisk w klatce piersiowej lub dyskomfort, krótki oddech lub uczucie duszności PONIEWAŻ mięśnie klatki piersiowej są już napięte a Ty oddychasz wiekszą ilością tlenu niż Twoje mięśnie potrzebują.

Uczucie, uderzenie gorąca PONIEWAŻ większa ilość krwi jest wysłana do walczących mięśni.

Uczucie zimna, mrowienie lub odrętwienie PONIEWAŻ krew jest odciągnięta aby zredukować krwawienie jeśli takie by nastąpiło.

Zmiany widzenia PONIEWAŻ źrenice się rozszerzają co zwiększa Twoje pole widzenia jeśli byłbyś w pułapce.

Uczucie omdlenia, zawrotów głowy, oszołomienie czy chwianie się PONIEWAŻ następują zmiany w przepływie krwi, oddychamy większą ilością tlenu niż nasze mięśnie potrzebują. Powiększone źrenice to powodują.

Odczucie, iż wszystko jest dość nierzeczywiste lub ja nie jestem dość realny PONIEWAŻ nastąpiły zmiany widzenia, zmniejszyła się zdolność koncentracji przy codziennych naszych czynnościach ( czytanie, oglądanie Tv itd ) ponieważ nasz mózg koncentruje się na potencjalnym zagrożeniu.

Dyskomfort w żołądku, mdłości lub biegunka PONIEWAŻ krew spływa do mięśni, które w potencjalnym zagrożeniu mają walczyć odpływając jednocześnie ( krew ) z systemu trawiennego.

Uczucie guli w przełyku, wyschnięte gardło lub też uczucie, iż nie możesz przełykać PONIEWAŻ mięśnie są napięte i ciało przygotowuje się do walki a nie do jedzenia.

Chwianie się, drżenie PONIEWAŻ mięśnie pozostają napięte a nie są używane.

Poty na ciele ratują Cię od przegrzania jeśli musisz uciekać lub walczyć.

Łatwiej stajesz się wystraszony, niespokojny lub odczucie, że jesteś w gotowości aby coś zrobić PONIEWAŻ Twój umysł i ciało są przygotowane do ucieczki lub walki na wypadek zagrożenia.

Łatwiej się irytujesz PONIEWAŻ już jesteś przygotowany do obrony.

Bezsenność lub niespokojny sen – jesteś cały czas czujny i na straży na wypadek obrony, w podświadomości wyczuwasz niebezpieczeństwo.

Zmniejszona koncentracja PONIEWAŻ umysł ” wyczuwa ” zagrożenie.

Pamietam, iż wyszłam z zajęć na ten temat oszołomiona. Naprawdę nasz mózg jest cudowny, my jesteśmy doskonale skonstruowani.

Czy po tym wpisie też sądzicie, że możemy w jakimś stopniu sami się uleczyć ?

Napewno mamy wpływ na nasze myśli przez co wpływamy na produkcję określonych hormonów w naszym mózgu co znowu oddziałuje na pracę naszych narządów wewnętrznych i całego naszego ciała.

A więc życzę Wam pozytywnego myślenia i

Dużo Miłości !

Podzielcie się proszę tym wpisem z Rodziną, ze znajomymi jeśli uważacie, że mógłby im pomóc zrozumieć jak przwlekły stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia.

Małgorzata

Napisano w Wiem więcej Tagi:
2 comments on “Walcz lub Uciekaj
 1. Jerzy Wilman napisał(a):

  Widzisz, mamy w głowie superkomputer. A jednak może on szwankować. I szwankuje w myśl prawa Murphy’ego. Jednym z objawó awarii, nietrybienia jest depresja. A to tylko jeden z objawów spośród tysięcy innych. W depresję najczęściej wprowadzają nagłe zdarzenia. Śmierć drugiej osoby. Rozwód. Miłosny zawód. Utrata pracy czy pozycji społecznej. Odrzucenie przez środowisko. Kalectwo, lub choroba. Są też banalniejsze z punktu widzenia wielu czynniki. Nieładna twarz. Krzywe nogi. Piegi. Krosty. Z drugiej strony depresja może narastać w człowieku latami. Od małego. Wywoływana przez bliskich, otoczenie. Nieakceptację, alkoholizm rodziny. Brak pozytywnie nastawionego otoczenia.
  Jerzy Wilman z Inn.Media.Pl

  • Małgorzata napisał(a):

   Dziękuję za komentarz. Komputer można naprawić 🙂
   Odwiedziłam Twój blog i jako pierwszy przeczytałam wpis o miłości staruszków. Łza mi się w oku zakręciła…Już jestem Twoją czytelniczką. A teraż biegnę na poranny trening choć mój mózg mi mówi abym została w domu, bo tu jest bezpiecznie, tu się czuję dobrze. Nie posłucham.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*