Terapia Poznawczo Zachowawcza. Odczucia cz.1

Depresja a nasze odczucia

Psychoterapia w depresji

Depresja i odczucia towarzyszące jej.

Depresja jak najbardziej osłabia naszą umiejętność rozwiązywania problemów. Nasze zaburzone (chore) myśli czynią nas bardziej zirytowanymi, ponurymi i zmartwionymi. Jako, że niepokój zwiększa prawdopodobieństwo większego zaburzania naszych myśli i niepowodzenia w rozwiązywaniu problemów to tworzy się błędne koło.

Cykl – myśli, odczucia, brak rozwiązań wyjścia z danej sytuacji.
Ale to wcale nie musi się odbywać w ten sposób. My możemy odwrócić to koło poprzez użycie naszych odczuć.

Psychoterapia-odczucia

Psychoterapia-odczucia

Depresja pojawia się kiedy wierzymy, że utknęliśmy w sytuacji bez wyjścia, trudnej, jesteśmy bezsilni i nie poradzimy sobie w rozwiązywaniu problemów jakie spotykamy w życiu. Intensywne nasze odczucia np. złość, niepokój lub smutek upewniają nas w naszej wierze.

Jakkolwiek jednak, jeśli wykształcimy w sobie umiejętność zarządzania naszymi odczuciami, to znaczy będziemy odbierać je jako sygnały to nasze odczucia pomogą nam znaleźć rozwiazanie i tym samym wyjść z naszej pułapki.

Nasze odczucia mogą być sygnałem naszych myśli w poszczególnej sytuacji. Alarmują nas szczególnie wtedy, kiedy nasz umysł w coś tam wierzy, iż tu jakaś interwencja jest potrzebna.
Na przykład czujesz się zaniepokojony, zdenerwowany kiedy następująca myśl wpadła Ci do głowy.
„Nie jestem gotowy na prezentację jutro w pracy”. Takie stwierdzenie powinno dodać Ci energii aby się lepiej przygotować.
Ale jest tylko wtedy dla Ciebie pomocne o ile Ty i ta sytuacja  (że nie jesteś wystarczająco przygotowany) nie powoduje że zaczynasz tragizować. Oczywiście nie powiem, że masz być z tego powodu zadowolony lub olać ten problem ale  traktować go z dystansem, ze spokojem. To jest fakt i muszę coś z tym zrobić. Albo popracuję dziś nad tym jeszcze kilka godzin. Mam też wyjście aby zadzwonić do szefa i powiedzieć mu, że proszę go o przełożenie prezentacji ponieważ nie jestem z niej do końca tak zadowolony lub pozwolę koleżance z pracy przeczytać i zaopiniować.

Zapamiętaj rownież, że automatyczne myśli, które powodują „negatywne” emocje są często zaburzone, negatywne.
Wywołują one niepotrzebne i złe emocjonalne rozwiązania.

Zapytaj siebie „Co właściwie takiego ja sobie powiedziałem zanim zacząłem być zdenerwowany, winny i poczułem się bezsilny i odosobniony itp”???
Znajdziesz swój trop, swoją ścieżkę jeśli wykorzystasz swoje odczucia aby znaleźć myśli, które je wywołały.
Jestem zdenerwowany i czuję się winny (i tu automatyczna myśl – stracę pracę), to właśnie czuję, zdenerwowanie i smutek oraz poczucie winy. Jeśli będziesz potrafił rozpoznawać u siebie negatywne myśli i odczucia jakie one u Ciebie wywołują to jesteśmy w domu.
Teraz należy nauczyć się kontrolować je. Szukać alternatyw ale tak już z dystansu.
A może…… co poradziłbym swojemu przyjacielowi gdyby miał taki problem?
Czy zdarza Ci się często mowić do kogoś o swoich odczuciach ?
Czy podświadomie lub wprost prosić o pomoc w rozwiązywaniu swoich problemów ? Kiedy sam nie wiesz jak sobie z nimi poradzić.
Poczujesz ogromną ulgę gdy nabierzesz umiejętności w rozpoznaniu swoich odczuć a przede wszystkim jak je wykorzystać aby uzyskały one moc w konstruktywnym Twoim działaniu. To zawsze będzie lepsze niż „duszenie się w nich”.
ODCZUCIA SĄ POMOCNE W ROZWIĄZYWANIU PROBLEMÓW. SĄ NASZYMI SPRZYMIERZEŃCAMI W KIERUNKU:
Alarmują mnie, że automatyczna myśl pojawiła się w tym momencie.
Uświadamiają mi jaka jest zależność między mną a innymi ludźmi, otoczeniem.
Motywują mnie do działania.

 

SzczęśliwośćJestem szczęśliwy kiedy czuję się : podekscytowany, czarujący, usatysfakcjonowany, radosny, optymistą, bezpieczny, pełen nadziei, zdrowy, zakochany.

 

 

Smutek w depresji

Smutek w depresji

Jestem smutny kiedy czuję się : zagubiony, płaczę, wypalony, rozczarowany, samotny, odrzucony, pesymistą, ubogi, w depresji.

Odczucia w depresji

Złość w depresji

Jestem zły kiedy czuję się : ogarnia mnie agresja, jestem zirytowany, sfrustrowany, wściekły, sprowokowany, porzucony.

Odczucia w depresji

Niepokój w depresji

Jestem niespokojny gdy : ogarnia mnie panika, obawa, zażenowanie, strach, podejrzliwość, nieśmiałość.

Pokonywanie trudnosci

Pokonywanie trudnosci

Napisano w Wiem więcej Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*